Tashkent Tech “Foundations” dasturi uchun birinchi kirish imtihonlari o‘tkazdi — maqsad: yangi avlod muhandislarini tayyorlash
1 Dekabr, 2025
1319
29–30 noyabr kunlari Tashkent University of Technology (Tashkent Tech) “Foundations” dasturida ishtirok etish uchun tanlov test sinovlarini o‘tkazdi. “Foundations” — 11-sinf o‘quvchilari uchun matematika va fizikadan bepul tayyorlov kursi bo‘lib, uning maqsadi — STEM yo‘nalishidagi asosiy bilimlarni mustahkamlash va abituriyentlarni universitet ta’limiga tayyorlashdir.
Test sinovlarida 200 dan ortiq nomzod ishtirok etib, dasturga bo‘lgan katta qiziqishlari va o‘qishni tezroq boshlash istaklarini namoyon etdilar. “Foundations” dasturi o‘zbek va rus tillarida olib boriladi, bu esa mamlakatimizning turli hududlaridan kelgan motivatsiyasi yuqori o‘quvchilar uchun keng imkoniyat yaratadi.
Kurs materiallari va tuzilmasi STEM dasturlarini yaratish va iqtidorli talabalar bilan ishlash bo‘yicha katta tajribaga ega xalqaro universitet – Constructor University (Germaniya) jamoasi tomonidan ishlab chiqilgan. Dasturda zamonaviy o‘qitish usullari, amaliy mashg‘ulotlar va muhandislik tafakkurini rivojlantirishga qaratilgan yondashuv birlashtirilgan.
Tashkent Tech rektori Adham Xudayqulovning so‘zlariga ko‘ra, dasturning ishga tushirilishi universitet uchun strategik ahamiyatga ega:
«Tashkent Tech 5, 10 va hatto 15 yildan keyin talab qilinadigan mutaxassisliklar bo‘yicha yangi avlod muhandislarini tayyorlashni maqsad qilgan. Maktab o‘quvchilari STEM yo‘nalishlarida qanchalik erta tizimli tayyorgarlikni boshlasalar, universitet ta’limiga shunchalik tez moslashadi va kelajak kasbini ongli ravishda tanlaydi. “Foundations” dasturi — ana shu yo‘nalishdagi birinchi qadam. O‘quvchilar o‘rtasidagi bunday yuqori qiziqish bizni quvontiradi» - deb qayd etdilar.
Constructor University’ning iqtidorli yoshlar bilan ishlash dasturlari direktori Olga Kornienko esa erta kasbiy yo‘naltirish va texnik fanlarni chuqur o‘rganishning ahamiyatini qo‘shimcha qilib:
"Maktab o‘quvchilarida STEM fanlariga qiziqishni kuchaytirish orqali biz muhandislik va texnologiya sohalarida kelajakdagi muvaffaqiyatlar uchun poydevor yaratmoqdamiz. Tashkent Tech bilan hamkorlik qilishdan va O‘zbekistonda STEM ta’limining rivojlantirishga hissa qo‘shishdan mamnunmiz » - deb aytdilar.
“Foundations” dasturining yaratilishi Tashkent Tech universitetining missiyasini aks ettiradi — mamlakatda kelajak texnologik iqtisodiyoti ehtiyojlariga javob beroladigan zamonaviy muhandislik ta’lim ekotizimini shakllantirish. Milliy va xalqaro mehnat bozori tadqiqotlari shuni tasdiqlaydiki, STEM bo‘yicha maqsadli tayyorgarlik qanchalik erta boshlansa, talabalarning muhandislik dasturlarini muvaffaqiyatli tamomlashlari, innovatsion loyihalarda o‘zlarini ko‘rsatishlari va yuqori texnologiyali sohalarda martaba qurish imkoniyatlari shunchalik yuqori bo‘ladi.
“Foundations” dasturining boshlanishi Tashkent Tech rivojida muhim bosqich boʻladi va oʻquvchilarda mamlakatning kelgusi oʻn yilliklarda rivojlanishini shakllantiradigan texnik sohalarga doimiy qiziqishlarini oshirish uchun asos boʻlib xizmat qiladi.

On November 29–30, Tashkent University of Technology (Tashkent Tech) held a selection test for participation in Foundation — a free preparatory program in mathematics and physics designed for 11th-grade students. The initiative aims to strengthen students’ core knowledge in key STEM subjects and ensure their confident preparation for university studies.
More than 200 candidates took part in the test, demonstrating strong interest in the program and a desire to begin their studies as soon as possible. The Foundation program will be delivered in both Uzbek and Russian, making it accessible to highly motivated students from across the country.
The course materials and structure were developed by Constructor University (Germany) — an international institution with extensive experience in STEM program development and working with talented youth. The program integrates modern teaching methodologies, hands-on practice, and a strong focus on developing engineering thinking.
According to Tashkent Tech Rector Adham Khudaykulov, the launch of the program plays a strategic role in the university’s mission:
“Tashkent Tech is committed to preparing the next generation of engineers for professions that will be in high demand in 5, 10, and even 15 years. The earlier students begin systematic preparation in STEM fields, the easier it will be for them to adapt to university-level coursework and make well-informed decisions about their future careers. The Foundation program is the first step in this direction, and we are delighted to see such strong interest from students,” - he said.
Olga Kornienko, Director for Talent Programs at Constructor University, emphasized the importance of early career orientation and deep learning of technical disciplines:
“By fostering interest in STEM subjects among school students, we create a foundation for their future success in engineering and technology fields. We are pleased to collaborate with Tashkent Tech and contribute to the development of STEM education in Uzbekistan,” - she noted.
The establishment of the Foundation program reflects Tashkent Tech’s mission — to build a modern engineering education ecosystem in Uzbekistan that responds to the needs of the technological economy of the future. National and international labor market research confirms: the earlier targeted STEM preparation begins, the higher the likelihood that students will successfully complete engineering programs, engage in innovative projects, and build careers in high-tech industries.
The launch of Foundation marks an important milestone in the development of Tashkent Tech and will serve as a strong foundation for sparking long-term student interest in technical fields that will shape the country’s progress in the coming decades.