Tashkent Tech universiteti Ochiq eshiklar kunini o'tkazdi
20-dekabr kuni Tashkent Tech universitetida Ochiq eshiklar kuni bo'lib o'tdi, unda 300 dan ortiq ishtirokchilar — abituriyentlar, litsey, texnikum, maktab o’quvchilari va ularning ota-onalari tashrif buyurishdi. Tadbir universitet, uning infratuzilmasi, ta'lim dasturlari va o'qituvchilar tarkibi bilan tanishish uchun platformaga aylandi.
Ochiq eshiklar kunida universitetning rasmiy taqdimoti bo'lib o'tdi, unda Tashkent Techning missiyasi, strategik maqsadlari va mamlakatda texnik ta'limni rivojlantirishdagi roli haqida batafsil ma'lumot berildi. O'zbekiston Respublikasi energetika vazirligi, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Acwa Power va BCG xalqaro konsalting kompaniyasi vakillarining chiqishlari abituriyentlar orasida alohida qiziqish uyg'otdi, ular muhandislik kadrlariga bo'lgan talab va ta'limning iqtisodiyot sektori bilan yaqin aloqasi muhimligini ta'kidladilar.
Tadbir doirasida, bo'lajak talabalarga universitet ta'lim formatiga moslashishga, asosiy fanlar bo'yicha bilimlarni oshirishga va mutaxassislik tanlash to'g'risida qaror qabul qilishga yordam beradigan abituriyentlar uchun Foundation (tayyorlov kursi) maxsus dasturi taqdim etildi. Ishtirokchilarning ko’pligi, ushbu dasturning dolzarbliligini ko’rsatib berdi.
Tadbir kuni Foundation dasturi bo'yicha birinchi kirish darsi bo'lib o'tdi, unda o’quvchilar ta'lim formati, bakalavr yo’nalishiga qabul talablari va imkoniyatlari bilan tanishdilar. Bu bo'lajak talabalarga universitet muhiti va o'qitish darajasini amalda his qilish imkonini berdi.
Tashkent Tech Universitetidagi Ochiq eshiklar kuni yoshlarning texnik ta'limga katta qiziqishini ko’rsatdi va universitetning yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashga qaratilgan zamonaviy, istiqbolli va jadal rivojlanayotgan ta'lim muassasasi maqomini tasdiqladi.

Tashkent Tech University провёл День открытых дверей
20 декабря в Tashkent Tech University состоялся День открытых дверей, который посетили более 300 человек — абитуриенты, школьники и их родители. Мероприятие стало площадкой для знакомства с университетом, его инфраструктурой, образовательными программами и преподавательским составом.
В ходе Дня открытых дверей была представлена официальная презентация университета, в рамках которой подробно рассказали о миссии Tashkent Tech, его стратегических целях и роли в развитии технического образования в стране. Особый интерес у абитуриентов вызвали выступления представителей Министерства энергетики Республики Узбекистан, Министерство высшего образования науки и инноваций Республики Узбекистан, ACWA Power и международной консалтинговой компании BCG, которые подчеркнули востребованность инженерных кадров и важность тесной связи образования с реальным сектором экономики.
В рамках мероприятия также было представлено направление Foundation (подготовительный курс) — специальная программа для абитуриентов, которая помогает будущим студентам адаптироваться к университетскому формату обучения, усилить знания по ключевым предметам и определиться с выбором специальности. Интерес к подготовительному курсу оказался высоким — желающих принять участие было значительно больше, что подтверждает актуальность и востребованность данной программы среди абитуриентов.
В день мероприятия для участников состоялся первый вводный урок по программе Foundation, в ходе которого абитуриенты познакомились с форматом обучения, требованиями и возможностями дальнейшего поступления. Это позволило будущим студентам на практике почувствовать атмосферу университета и уровень преподавания.
День открытых дверей в Tashkent Tech University продемонстрировал высокий интерес молодёжи к техническому образованию и подтвердил статус университета как современного, перспективного и динамично развивающегося учебного заведения, ориентированного на подготовку специалистов нового поколения.