Tashkent Tech universiteti Ochiq eshiklar kunini o'tkazdi
20-dekabr kuni Tashkent Tech universitetida Ochiq eshiklar kuni bo'lib o'tdi, unda 300 dan ortiq ishtirokchilar — abituriyentlar, litsey, texnikum, maktab o’quvchilari va ularning ota-onalari tashrif buyurishdi. Tadbir universitet, uning infratuzilmasi, ta'lim dasturlari va o'qituvchilar tarkibi bilan tanishish uchun platformaga aylandi.
Ochiq eshiklar kunida universitetning rasmiy taqdimoti bo'lib o'tdi, unda Tashkent Techning missiyasi, strategik maqsadlari va mamlakatda texnik ta'limni rivojlantirishdagi roli haqida batafsil ma'lumot berildi. O'zbekiston Respublikasi energetika vazirligi, Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vazirligi, Acwa Power va BCG xalqaro konsalting kompaniyasi vakillarining chiqishlari abituriyentlar orasida alohida qiziqish uyg'otdi, ular muhandislik kadrlariga bo'lgan talab va ta'limning iqtisodiyot sektori bilan yaqin aloqasi muhimligini ta'kidladilar.
Tadbir doirasida, bo'lajak talabalarga universitet ta'lim formatiga moslashishga, asosiy fanlar bo'yicha bilimlarni oshirishga va mutaxassislik tanlash to'g'risida qaror qabul qilishga yordam beradigan abituriyentlar uchun Foundation (tayyorlov kursi) maxsus dasturi taqdim etildi. Ishtirokchilarning ko’pligi, ushbu dasturning dolzarbliligini ko’rsatib berdi.
Tadbir kuni Foundation dasturi bo'yicha birinchi kirish darsi bo'lib o'tdi, unda o’quvchilar ta'lim formati, bakalavr yo’nalishiga qabul talablari va imkoniyatlari bilan tanishdilar. Bu bo'lajak talabalarga universitet muhiti va o'qitish darajasini amalda his qilish imkonini berdi.
Tashkent Tech Universitetidagi Ochiq eshiklar kuni yoshlarning texnik ta'limga katta qiziqishini ko’rsatdi va universitetning yangi avlod mutaxassislarini tayyorlashga qaratilgan zamonaviy, istiqbolli va jadal rivojlanayotgan ta'lim muassasasi maqomini tasdiqladi.

On December 20, an Open Day was held at Tashkent Tech University, which was attended by more than 300 participants - applicants, students of lyceums, technical schools, schools and their parents. The event became a platform to get acquainted with the university, its infrastructure, educational programs and teaching staff.
An official presentation of the university took place at the Open day, detailing Tashkent Tech's mission, strategic goals and role in the development of technical education in the country. The speeches of representatives of the Ministry of Energy of the Republic of Uzbekistan, the Ministry of Higher Education, Science and Innovations, Acwa Power and BCG international consulting company aroused special interest among the applicants, they emphasized the importance of the demand for engineering personnel and the close connection of education with the economic sector.
As part of the event, a special Foundation program (preparatory course) for applicants was presented, which helps future students to adapt to the university education format, increase knowledge of basic subjects and make a decision on the choice of specialty. The large number of participants showed the relevance of this program.
On the day of the event, the first introductory lesson on the Foundation program was held, where students were introduced to the educational format, requirements and opportunities for admission to the bachelor's program. This allowed prospective students to experience the university environment and the level of teaching in practice.
The Open Day at Tashkent Tech University showed the great interest of young people in technical education and confirmed the status of the university as a modern, promising and rapidly developing educational institution aimed at training a new generation of specialists.