28-aprel kuni Toshkent shahridagi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Kelajak muhandislari” xalqaro festivaliga rasmiy start berildi.
29 aprel 2026
311
28-aprel kuni Toshkent shahridagi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Kelajak muhandislari”
xalqaro festivaliga rasmiy start berildi.
Tadbir O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Xitoy va Tojikistondan kelgan yosh muhandislar va ixtirochilarni bir maydonga jamlab, innovatsion g‘oyalar almashinuvi va hamkorlik uchun muhim platformaga aylandi.
🇺🇿🇷🇺🇰🇬🇨🇳🇹🇯
Ochilish marosimida xalqaro mehmonlar va yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirok etdi. Jumladan, “Tashkent University of Technology” rektori Adxam Xudaykulov muhandislik ta’limini rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirishning ahamiyatini ta’kidlab nutq berdi.
Tadbirda shuningdek, nufuzli xalqaro mehmonlar — Serge Haroche (Nobel mukofoti laureati), Moez Chakchouk va Oliver Tian ishtirok etib, muhandislik ta’limining global ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatdi.
Festivalning eng muhim natijalaridan biri — Markaziy Osiyo va Rossiya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida Mintaqaviy akademik muhandislik maktablari konsorsiumining tashkil etilishi bo‘ldi. Ushbu tashabbus akademik hamkorlik, ilmiy tadqiqotlar va talabalar almashinuvini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Festival doirasida 9 ta yo‘nalish va 23 ta kichik yo‘nalish bo‘yicha musobaqalar, xalqaro olimpiadalar, innovatsion ko‘rgazmalar, forumlar va hakatonlar o‘tkazilmoqda .
Ushbu festival O‘zbekistonning muhandislik va innovatsiyalar sohasidagi xalqaro maydondagi o‘rnini yanada mustahkamlovchi yirik platforma sifatida ahamiyat kasb etadi.

On April 28, the international festival “Engineers of the Future,” organized by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan in Tashkent, was officially launched.
29 April 2026
312
The event brought together young engineers and inventors from Uzbekistan, Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, China, and Tajikistan, becoming an important platform for exchanging innovative ideas and fostering international collaboration. 🇺🇿🇷🇺🇰🇬🇨🇳🇹🇯
The opening ceremony was attended by international guests and rectors of leading higher education institutions. In particular, the Rector of Tashkent University of Technology, Adkham Khudaykulov, delivered a speech emphasizing the importance of developing engineering education and expanding international cooperation.
Distinguished international guests also participated in the festival, including Serge Haroche, Moez Chakchouk, and Oliver Tian, further highlighting the global significance of engineering education.
One of the festival’s most significant outcomes was the establishment of the Consortium of Regional Academic Engineering Schools among higher education institutions in Central Asia and Russia. This initiative aims to strengthen academic cooperation, scientific research, and student exchange programs.
As part of the festival, competitions are being held across 9 major categories and 23 subcategories, along with international Olympiads, innovation exhibitions, forums, and hackathons.
The festival serves as a major international platform that further strengthens Uzbekistan’s position in the field of engineering and innovation on the global stage.