28-aprel kuni Toshkent shahridagi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Kelajak muhandislari” xalqaro festivaliga rasmiy start berildi.
29 aprel 2026
311
28-aprel kuni Toshkent shahridagi O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan tashkil etilgan “Kelajak muhandislari”
xalqaro festivaliga rasmiy start berildi.
Tadbir O‘zbekiston, Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Xitoy va Tojikistondan kelgan yosh muhandislar va ixtirochilarni bir maydonga jamlab, innovatsion g‘oyalar almashinuvi va hamkorlik uchun muhim platformaga aylandi.
🇺🇿🇷🇺🇰🇬🇨🇳🇹🇯
Ochilish marosimida xalqaro mehmonlar va yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlari ishtirok etdi. Jumladan, “Tashkent University of Technology” rektori Adxam Xudaykulov muhandislik ta’limini rivojlantirish va xalqaro hamkorlikni kengaytirishning ahamiyatini ta’kidlab nutq berdi.
Tadbirda shuningdek, nufuzli xalqaro mehmonlar — Serge Haroche (Nobel mukofoti laureati), Moez Chakchouk va Oliver Tian ishtirok etib, muhandislik ta’limining global ahamiyatini yana bir bor ko‘rsatdi.
Festivalning eng muhim natijalaridan biri — Markaziy Osiyo va Rossiya oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida Mintaqaviy akademik muhandislik maktablari konsorsiumining tashkil etilishi bo‘ldi. Ushbu tashabbus akademik hamkorlik, ilmiy tadqiqotlar va talabalar almashinuvini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Festival doirasida 9 ta yo‘nalish va 23 ta kichik yo‘nalish bo‘yicha musobaqalar, xalqaro olimpiadalar, innovatsion ko‘rgazmalar, forumlar va hakatonlar o‘tkazilmoqda .
Ushbu festival O‘zbekistonning muhandislik va innovatsiyalar sohasidagi xalqaro maydondagi o‘rnini yanada mustahkamlovchi yirik platforma sifatida ahamiyat kasb etadi.

28 апреля в городе Ташкент состоялся официальный старт международного фестиваля «Инженеры будущего», организованного Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан.
29 апреля 2026
312
Мероприятие объединило молодых инженеров и изобретателей из Узбекистана, России, Казахстана, Кыргызстана, Китая и Таджикистана, став важной платформой для обмена инновационными идеями и развития международного сотрудничества. 🇺🇿🇷🇺🇰🇬🇨🇳🇹🇯
В церемонии открытия приняли участие международные гости и ректоры ведущих высших учебных заведений. В частности, ректор Tashkent University of Technology Адхам Худайкулов выступил с речью, подчеркнув важность развития инженерного образования и расширения международного сотрудничества.
В фестивале также приняли участие почётные международные гости — Serge Haroche, Moez Chakchouk и Oliver Tian, что ещё раз подтвердило глобальное значение инженерного образования.
Одним из важнейших итогов фестиваля стало создание Консорциума региональных академических инженерных школ между высшими учебными заведениями Центральной Азии и России. Данная инициатива направлена на развитие академического сотрудничества, научных исследований и программ студенческого обмена.
В рамках фестиваля проводятся соревнования по 9 направлениям и 23 поднаправлениям, международные олимпиады, инновационные выставки, форумы и хакатоны.
Фестиваль становится крупной международной площадкой, укрепляющей позиции Узбекистана в сфере инженерии и инноваций на мировой арене.